• 23
  • دی
  • 0
همه چی درباره Peristaltic Pump

همه چی درباره Peristaltic Pump

پمپ پریستالتیک ( Peristaltic pump )در رده پمپ های جابجایی مثبت می باشند و می توانند سیالات گوناگونی را پمپاژ نمایند. در این پمپ ها سیالداخل یک لوله انعطاف پذیر محبوس می شود. لوله انعطاف پذیر ( تیوب ) داخل محفظهدایروی پمپ قرار دارد. روتور پمپ که تعدادی غلطک، کفشک یا جاروبک به محیط خارجی آن متصل است، وظیفه  تراکم کردن تیوب را دارد. وقتی روتور می چرخد، قسمتی از تیوب تحت فشار یا بسته شدن قرار می گیرد که این سبب می شود به سیال نیرویی وارد گردد تا داخل تیوب حرکت کند. بعلاوه وقتی تیوب باز می شود و به حالت اولیه اش بر می گردد، سیال به داخل پمپ جریان می یابد. این فرآیند پریستالتیک نام دارد و در بسیاری از سیستم های بیولوژیک استفاده می شود.

پمپ پریستالتیک عموما برای پمپاژ سیالات تمیز و استریل و یا سیالات خورنده استفاده می شود. چرا که ورود آلودگی در این پمپ ها اتفاق نمی افتد. بعضی از کاربردهای این پمپ ها در پمپاژ فرآورده های خونی، سیالات شیمیایی خورنده، سیالات حاوی مواد جامد زیاد و همچنین در جاهایی که سیال می بایست از محیط ایزوله گردد، می باشد. پمپ پریستالتیک روشی استاندارد در واحدهای ICP-MS و ICP-OES می باشند. همچنین پمپ پریستالتیک بطور کلی در کارخانجات غذایی، صنایع شیمیایی، کارخانجات تولید دارو، کارخانجات رنگ، بتن و فوم بتن، صنایع آب و فاضلاب، کشاورزی و صنایع اتمی و نظامی کاربرد دارد.

در انتخاب یک پمپ پریستالتیک ضروری است که سرعت چرخش روتور، دقت اندازه گیری، محدوده جریان، تعداد کانال، انواع هد و تیوب ( شیلنگ ) قابل استفاده، پارامترهای قابل کنترل و نوع کنترل مورد مطالعه قرار گیرد. مزیت اصلی پمپ های پریستالتیک تزریق مواد با ویسکوزیته های بالا و با ذرات سخت است.یکی از مزایای اصلی پمپ پریستالتیک یا کرمکی تمیزی آن است؛ همچنین مزیت مهم دیگری نیز دارد: سلول‌های خونی شکننده در این پمپ آسیب نمی‌بینند.

پمپ پریستالتیک شامل پمپ های نیز در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی استفاده می شود.

طراحی منحصر به فرد آنها، آنها را به خصوص به پمپاژ مواد ساینده و مایعات چسبناک مناسب است.

متریال: تیوپ: (Flexible tube) از مواد پلیمری الاستومری قابل انعطاف مانند EPDM ، پلی پروپیلن (PP، PVC)، پلی اورتان (Polyurethane) نئوپرن (Neoprene)، سیلیکون (Silicon)

تیوپ انتخابی در عین حال که باید مقاومت شیمیایی لازم را در برابر سیال پمپ شونده داشته باشد، میبایست مقاومت در برابر خستگی (خاصیت الاستیسیته کافی) را نیز در سیکل های کاری داشته باشد.

پمپ های پریستالتیک بزرگ و با فشار بالا،(جهت پمپاژ سیالات با ذرات ساینده) را اصطلاحاًپمپ های شلنگی (Peristaltic Hose Pump) می نامند. این نوع پمپ ها توانایی تأمین دبیتا 350m3/h و فشار 16bar را دارا می باشند.

مزایا:

سیالاتی که نیاز به شرایط استریل دارند، مناسب می باشند .
-تعمیرات و نگهداری آسان
-فاقد قطعات سیل و آب بندی
-توانایی کارکرد خشک عدم نیاز به مکانیکال سیل
-توانایی مکش بالا
-توانایی پمپاژ مواد بسیار سمی و ساینده
-عدم آسیب به بافت مواد
-و …